کیو ال ای دی چيست ؟ به بیان سامسونگ

کیو ال ای دی چيست ؟ به بیان سامسونگ

تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۴/۱۰ بازدید کننده:۸۰۰ نویسنده:چالاک عزیزی

QLED  چیست ؟ تکنولوژی جدید تلویزیون سامسونگ توضیح میدهد :  

 

سامسونگ با استفاده از CES 2017  برای معرفی نوع جدیدی از تکنولوژی تلویزیون که می تواند یک جهش بزرگ در کیفیت تصویر باشد، استفاده کرد . اسم آن  QLED  بود که ممکن است فکر کنید که شبیه  OLED  است .این تصادفی نیست، همانطور که هر دو نوع تلویزیون در حال رقابت هستند تا بهترین جایگاه را به عنوان بهترین تکنولوژی در این بازار بدست آورند .

QLED  جایگزین SUHD  در خط مقدم تلویزیون سامسونگ در سال 2017 شد ، یک خانواده از دستگاه های جدید که قول دادند توانایی بیشتری از هر مدل قبلی تلویزیون خود ارائه دهند . 

اما دقیقا QLED چیست ؟ چگونه کار می کند ؟ و تفاوت آن باOLED در چیست ؟  به  ما اجازه دهید برای شما توضیح دهیم .  

QLED چیست ؟

سامسونگ تلویزیون های جدید خود را QLED  نامیده است چرا که از تکنولوژی نقطه کوانتومی در پنل LED استفاده می کند . نقطه ی کوانتومی +QLED =LED  . این در واقع تکنولوژی جدیدی نیست ، ابن سومین نسل از نقطه ی کوانتومی در تلویزیون های سامسونگ است . پس شما آن را در SUHD مدل های 2015 و 2016 میابید ، با اینکه مدل های جدید QLED 2017 تفاوت های زیادی وجود دارد .

سامسونگ به عنوان یک رقیب با OLED  (دیود تابش نور طبیعی ) رقابت می کند و سامسونگ این پیام را تایید می کند که QLED  یک فناوری برتر و دارای مزایای زیادی نسبت به  OLED است . این بخشی از نبرد در حال وقوع بین تلویزیون QLED و تلویزیون OLED است . 

تغییر نام از SUHD  به QLED  نیز یک حرکت برای نام تجاری و بازاریابی است : نه تنها QLED  به عنوان یک عبارت مانند OLED ظاهر می شود ، اما بهتر از SUHD است . که واقعا چیزی نیست . همچنین اجازه می دهد تا سامسونگ مدل های Q ی گل سرسبد  خود را از مدل های لایه دوم آن ارائه دهد . 

QLED  چگونه کار می کند ؟ 

تکنولوژی تلویزیون نقطه کوانتومی با قرار دادن یک لایه یا فیلم از نقاط کوانتومی در مقابل یک پنل نور پس زمینه منظم LED  کار می کند . لایه از ذرات کوچک ساخته شده است که هر کدام از آنها رنگ خاص خود را با توجه به اندازه آن (هر جایی بین 2 تا 10 نانومتر) منتشر می کند . اساساً  اندازه ذره، طول موج نوری که آن را منتشر می کند ، تعیین می کند ، از این رو رنگ های مختلف پدیدار می شوند . سامسونگ می گوید که نقاط کوانتومی بیش از یک میلیارد رنگ را فعال می کند . 

در نسل سوم تلویزیون های نقطه کوانتومی که به آن QLED  گفته شد ، ذرات تغییر کردند ذرات تغییر کرده اند، زیرا آنها اکنون یک هسته آلیاژ و پوسته فلزی جدید دارند . این پیشرفت باعث شده است دقت رنگ بیشتری داشته باشد، اما این دقت رنگ را در روشنایی های پیکسلی بالاتر نیز فراهم می کند . 
 
این چیزی است که برای QLED  اهمیت دارد . توانایی تولید این رنگ ها در روشنایی های بالاتر باعث می شود که حجم رنگ بیشتری نسبت به گذشته داشته باشد و این در اینجا QLEDادعا می کند که از توانایی های OLED  برتر است . این می تواند روشنایی رنگ ها را در مناطق پررنگ که OLED  نمی تواند حفظ کند، حفظ کند و همچنین این مناطق با وضوح بالاتر نیز از OLED  در حال حاضر می تواندنشان دهد . 
 
نتیجه این است که QLED  به شما رنگ قابل توجه بیشتری نشان می دهد ، این برای تحویل پر جنب و جوش محتوای HDR مناسب تر است و ادعا می کند که بتواند به شما تجربیات تصویری را که کارگردان در نظر می گیرد، به شما ارائه دهد . 
 
تفاوت QLED با OLED در چیست ؟
 
روشنایی واقعا چیزی است که دو تکنولوژی را جدا می کند . تلویزیون های کوانتومی نقطه ای هنوز هم بر روی یک سیستم نور پس زمینه LED  کار می کنند ، اما OLED ها که هر کدام نور خود را تولید می کنند، یا روشن یا خاموش هستند . مزیتی که OLED  ارائه می دهد این است که شما می توانید پیکسل هایی را که مورد نیاز نیست خاموش کنید و به مناطق مطلق سیاه و سفید بدون رنگریزی ناشی از نیاز به نور در بعضی قسمت های ناحیه کم نور (در نظر گرفته شده) بیفزایید . 
 
مدل های QLED سامسونگ از یک سیستم LED لبه ای روشن استفاده می کنند (بعضی از آنها از طرف کناره، بعضی ها از پایین روشن می شوند) و این به مناطق کم نور تقسیم می شود . مدل گل سرسبد، Q9، دارای 32 بلوک تاریک است، در حالی که دیگر مدل Q دارای 12 و این برای کنترل نور استفاده می شود . برای ارائه سطوح مختلف نور در مناطق مختلف کم نور روی صفحه نمایش بهتر است . 
 
در سال های گذشته شما ممکن است دربارهای فیلتر "Motheye" در تلویزیون های سامسونگ شنیده باشید . این در حال حاضر توسط یک فیلم انعکاسی بسیار کم جایگزین شده است و این نه تنها بهتر از انعکاس پانل مدیریت می شود، بلکه کمک می کند تا سیاه پوستان تیره تر را حفظ و همچنین رنگ ها را در زوایای دید سخت تر حفظ کند . از آنجا که KS8000 (به عنوان مثال) هنگام مشاهده از زاویه های شدید به آرامی اشباع می شود ، Q9 بسیار بهتر عمل می کند . 
 
این تغییرات QLED  نیز به مزایای OLED کمک می کند : کنترل دقیق روشنایی و این فیلم جدید برای کمک به ایجاد سیاه پوستان عمیق و همچنین حفظ اشباع رنگ طراحی شده است . در حالی که صفحه نمایش OLED  می تواند به طوری موثر سیاه پوستان تولید کند، تلویزیون های نقطه کوانتومی می تواند بسیار روشن تر، و هنگامی که شما دامنه دینامیکی بالا (HDR) را به ترکیب پرتاب می کنید ، روشنایی بیشتر است .
 
تفاوت اصلی دیگر بین قیمت است . صفحه نمایش OLED  در مقایسه با همتایان LED آنها گرانتر است . به همین دلیل  تولید صفحه نمایش OLED  هنوز هم نسبتا مشکل است ، اما نرخ بهره وری بسیار بهتر از زمانی است که فن آوری اولین بار ظاهر شد .
 
سامسونگ جزوه ی جزئیات قیمت QLED  جدید خود را منتشر نکرده است ، اما احتمال دارد که آنها را پایین بیاورد چرا که برای تولید بسیار مقرون به صرفه هستند .   
 
تفاوت QLED  و تلویزیون های SUHD در چیست؟
 
صفحه نمایش QLED  جدید سامسونگ می تواند به حداکثر روشنایی بین 1500 و 2000 نیت برسد(QLED با 65 اینچ می تواند به طور قطعی 2000 نیت را به دست آورد)، صفحه نمایش OLED  بسیار روشن است . 
 
سامسونگ سری KS، سری SUHD را در سال 2016 تحت تاثیر قرار داد، اما QLED  اعتماد به نفس را به سمت بالا افزایش داد . آنها کیفیت تصویر بهتر، رنگ ها به غنی تر می رسند و همانطور که ذکر شد، بازتاب ها و زوایای دید نیز بهتر است . این، همراه با افزایش روشنایی، یک بسته قابل توجه را ایجاد می کند . 
 
سامسونگ همچنان تلویزیون های SUHD  را در انتخاب خود در سال 2017 در اختیار دارد، که در زیر مدل های گل سرسبد QLED  قرار دارد . ما هنوز به دنبال مدل های دقیق و اندازه و کشف قیمت نیستیم . پیام از سامسونگ هر چند روشن است : QLED  فن آوریست که نه تنها رقبا، بلکه بیش از قابلیت های OLED  است، بنابراین ما معتقدیم قیمت ها ممکن است نسبتا نزدیک باشند .  

نظرات کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha