چگونه پوتین های مناسب پیاده روی را انتخاب کنیم ؟

چگونه پوتین های مناسب پیاده روی را انتخاب کنیم ؟

۱۳۹۴/۱۱/۲۷ ۱۶۶۳ بازدید نویسنده:دانا رشیدپور ۰ نظر

 

 


 

همخوانی داشتن با بلند پروازی های شما =>  پوتین های بزرگ حمل  بار ( کوله پشتی سنگین یا اقلامی شبیه آن ) . برای مثال , وقتی برای چند روز پیاده روی برنامه ریزی می کنید , خیلی مورد نیاز نیستند ولی در غیر این صورت این پوتین ها راحتی زیادی را ارئه می دهد .
 

قرار گیری راحت پا ها در آن => اطمینان از سایز پوتین , بخش کلیدی در انتخاب پوتین است .

 

 


انواع پوتین های پیاده روی :


بضی پوتین ها و حتی کفش ها بین پیاده روی سبک , پیاده روی و حمل بار . جاه طلبی های شما در پیاده روی مشخص کننده بهترین نوع پوشش پاهایتان است . اگر  معمولا وزن اضافه کمی با خود حمل می کنید باید پوشش های سبک وزن تری را در نظر بگیرید .
 

 


کفش های پیاده روی در

 

کفش های پیاده روی یا هایکینگ شوز ( hiking shoes ) :
مدل های ساق کوتاه با کفی های انعطاف پذیر برای پیاده روی های روزانه فوق العاده مناسب است . بیشتر افرادی که بار های خیلی کم وزنی را حمل می کنند , ممکن است که کفش های دوندگی ادامه دار را برای گردش های طولانی انتخاب کنند .

 

 

پوتین های پیاده روی در

 

 

پوتین های پیاده روی یا هایکینگ بوت ( hiking boots ) :
این محدوده از مدل های ساق های متوسط یا بلند برای پیاده روی های روزانه و سفر های آخر هفته با حمل بار کم , در نظر گرفته شده اند . اغلب به آسانی خم می شوند و لی با گذشت زمان کمی ترک های ریز برمی دارند . و همچنین همانند پوتین های بزرگ پیاده روی دوام و پشتیبانی ندارند .

 

 

 


پوتین های مخصوص حمل بار در

 

پوتین های مخصوص حمل بار یا بک پکینک بوت ( backpacking boots ) :
این پوتین ها برای تحمل و حمل بار های سنگین تر در سفر های  چند روزه  طراحی شده اند . اکثرشان دارای برش یقه ی بلند هستند که از پاشنه و قسمت های بالا تر از آ ن را نیز به صورت فوق العاده ای ساپورت می کند . دوام و پشتیبانی بیشتر , با کفی میانی سفت تر و محکم تر از پوشش پایی سبک . آن ها برای سفر های ادامه دار بسیار مناسب و کارآمد هستند .

 

 


پوتین های کوهنوردی در

 

 

پوتین های کوهنوردی یا ماونتینینگ بوت ( mountaineering boots ) :
این پوتین ها با کفی میانی بسیار سفت و محکم  طراحی شده اند تا   الف ) با بار های سنگین تطبیق یابد و  ب) و سفر در یخچال های طبیعی را تقبل نماید . پوتین های کوهنوردی محکم , با دوام و حمایت کننده هستند .

 

 


 

 

 

 


خصوصیات پوتین های پیاده روی یا هایکینگ بوت ( hiking boots ) :
 

روکش روی پوتین  => مواد اولیه در وزن , دوام , قابلیت تنفس  و مقاومت در برابر آب پوتین تاثیر می گذارند .

 

 

چرم " رنگ کامل " در

 

 

چرم " رنگ کامل " : این چرم دوام و مقاومت سایشی بی نظیری را فراهم می کند و به خوبی از نفوذ آب جلو گیری می کند .در پوتین های مخصوص حمل بار سنگین و سفر های طولانی و زمین های سخت و خشن , این چرم بیشترین استفاده را دارد . البته به خوبیه ترکیب نایلون و رنگ دو بخشی  , قابلیت تنفس ندارد . یک استراحت قبل از استفاده در سفر های طولانی نیاز است .

 

 

 

 

 

 

 


چرم " رنگ دو بخشی " در

 

 

چرم " رنگ دو بخشی " :  این نوع چرم معمولا با برای سبک وزن بودن , تنفس داشتن و راحتی , با نایلون یا نایلون توری جفت می شود . این دو بخشی بودن قسمت زبر و زبر زیرین ( پوست گاو ) را از سطح صاف و صیقلی خارجی جدا می کند . فایده اینکار این است که هزینه اش کمتر است , اگرچه قسمت پایینی مقاومت کمتری در برابر آب دارد .
 

 

 

 

 

 

 


چرم نوبوک در

 

 

 

چرم نوبوک :  چرمی است که از چرم رنگ کاملی که جلا داده شده است تا شبیه چرم مخمل نما شود . بسیار با دوام  و مقاوم در برابر آب و ضد خش است . همچنین شکل پذیری مناسبی دارد ولی همچنان به یک مدت زمان برای آب بندی شدن دارد , قبل از این که در پیاده روی های ادامه دار استفاده شود .

 

 

 

 

 

 روغن های سنتتیک در

 

 

روغن های سنتتیک : پلی استر , نایلون و همچنین چرم " روغن های سنتتیک " همگی به در پوتین های مدرن یافت می شوند . از چرم سبک تر هستند . سریع تر آب بندی می شوند , سریع تر خشک می شوند و معمولا هزینه کمتری دارند .  قسمت داخلی => ممکن است که این پوشش کمی زود تر نمایان شود چون بیشتر دوخت آن در سطح پوتین است

 

 

 

 

 

 

 


ضد آب در

 

 

ضد آب : پوتین ها و کفش هایی که به عنوان ضد آب تولید شده اند ,  روکش روی آن همراه با غشاء ضدآب با قابلیت تنفس ساخته شده است تا پا ها را در شرایط مرطوب , خشک نگه دارند ( مانند Gore-Tex® یا  eVent® ) . قسمت داخلی => توسط یک غشاء قابلیت تنفس کاهش یافته  ( در مقایسه با تور تهویه کننده استفاده شده در کفش هایی که ضد آب نیستند ) ممکن است باعث شود که در تابستان پا ها عرق کنند .
 

 

 

 

 

 

 

گیاهی در

 

 

 

 

گیاهی : پوتین های پیاده روی دوست دار طبیعت و کفش هایی هستند که برای ساختشان به هیچ وجه از اعضای بدن حیوانات استفاده نشده باشد .
 

 

 

 

 

 

 

 


عایق در

 

 

 

 

عایق : ترکیب عایق کاری به بعضی پوتین های کوهنوردی برای گرم ماندن پا هنگام پیاده روی در برف و یخبندان , اضافه شده است.
 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 کفی میانی پوتین های پیاده روی یا هایکینگ بوت ( hiking boots ) :

کفی میانی که زیر سازی را فراهم می کند , در مقابل شک های وارده بر پا مانند حائل عمل می کند و سفتی و محکمی پوتین را تعیین می کند . ممکن است سفتی پوتین چیز خوبی به نظر نیاید , اما برای پیاده روی های طولانی روی صخره ها , زمین های نا هموار می تواند به معنای راحت و پایدار بیشتر باشد . یک پوتین سفت و محکم , اجازه نمی دهد که پاهایتان با هر قدم که روی صخره ها یا درختان بر می دارید به اطراف حرکت کند و از پا در آید .


بیشترین مواد مورد استفاده در کفی میانی EVA ( اتیلین ویلن استات ) و polyurethane ( پلی اورتان ) می باشند .


eva در

 


 

 


EVA کمی بی دردسر تر , سبک تر و ارزان قیمت تر است . کفی میانی از تراکم های مختلف EVA استفاده می کند تا در جاهایی که نیاز است ,  پشتیبانی بیشتری فراهم می کند .

 

 

 

 

 


polyurethane در

 

 

 

 

Polyurethane  به طور کلی محکم تر و با دوام تر است , بنابراین معمولا در کوهنوردی های و گردش های ادامه دار و طولانی یافت می شود .

 

 

 

 

 


 

 

 


                                                                        اجزای پشتیبانی پوتین های پیاده روی یا هایکینگ بوت ( hiking boots ) :
 

 

                                                           اجزای پشتیبانی پوتین های پیاده روی در

 

 

 

 

 


 shanks در

 

 

 

Shanks : این لایه ی ضخیم 3 - 5 میلی متری بین کفی میانی و کفی خارجی به صورت ساندویچی قرار گرفته است تا توان باربری و استحکام کفی میانی را افزایش دهد .
 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Plates ( صفحات ) : این وصله های باریک , نیمه انعطاف پذیر در بین کفی میانی و خارجی , در زیر Shanks (اگر وجود داشته باشد ) واقع شده اند . آن ها از پا در مقابل ضربه دیدن توسط سنگ های ناهموار محافظت می کنند .

 

 

 

 

 

 

 

 


کفی خارجی پوتین های پیاده روی یا هایکینگ بوت ( hiking boots ):
پلاستیک در تمام کفی های خارجی پوتین های پیاده روی یا هایکینگ بوت ( hiking boots ) استفاده می شود . گاهی اوقات مواد افزودنی مانند کربن به پوتین های کوهنوردی یا ماونتینینگ بوت ( Backpacking boots ) و مخصوص حمل بار اضافه می شود تا سختی بالا رود . کفی خارج
ی سخت , دوام را افزایش می دهد اما اگر به استفاده از آن ها ادامه دهید, می توان احساس نرم شدن کفی را کرد .
 


دیگر ملاحظات کفی های خارجی :

  

الگوی عاج ها در

 

 

 

 

الگوی عاج ها => عاج های برجسته  کش داده شده روی کفی خارجی هستند . شیار های عمیق تر , ضخیم تر در پوتین های کوهنوردی و مخصوص حمل بار , استفاده می شوند تا چنگ زدن و گیر کردن به زمین بهبود یابد . شیار های با فاصله گسترده از هم , کشش مناسبی را فراهم می کند و جدا شدن گل و لای از آن آسان تر می شود .
 

 

 

 

 

 

 

 

 


ترمز پاشنه در

 

 

ترمز پاشنه =>  به منطقه پاشنه ی به وضوح تعریف شده اشاره دارد که با جلوی پا و قوس پا فرق می کند . که باعث کاهش لیز خوردن شما هنگام پریدن های تند از سراشیبی ها می شود .

 

 

 

 

 

 

 

 

حاشیه یا لبه ی پوتین های پیاده روی یا هایکینگ بوت ( hiking boots ) :
حاشیه یا لبه ی پوتین های پیاده روی در

 در بعضی از پوتین های ضد آب با قابلیت تنفس یافت می شود . حاشیه یک چرم گسترده است که به دور پوتین ( گاهی اوقات فقط در ناحیه پنجه ها ) کشیده شده و آن را محاصره کرده است در جایی که روکش رویی به کفی میانی می رسد . این حاشیه به شما مقاومت اضافی در مقابل نفوذ آب را عرضه می کند . همچنین از چرم پوتین در مقابل خراشیدگی محافظت می کند .
 

 

 سازگاری دندانه ها :

سازگاری دندانه ها در

 

نوع پوتین های شما در نهایت به شما می گوید که چه گزینه هایی در سیستم دندانه ای دارید . پوتین و سازگاری دندانه ها برای عملکرد و ایمنی یهتر ضروری می باشد .

 

 

 تسمه در دندانه ها دارای بند های بافته شده می باشد که باعث می شود دندانه ها در جای خود ایمن و محکم باشند . در حالی که بیشتر طول می کشد که به سیستم های دیگر وصل شود , زیبایی استایل این تسمه ها این است که تقریبا می توان با هر پوتین دیگری ضمیمه کرد . برای پوشش پای انعطاف پذیر تر , مانند کفش و پوتین های پیاده روی , اطمینان حاصل کنید نوار مرکزی دندانه ها با خم پوتین سازگار و هماهنگ است .
 


ویژگی دندانه های گام به گام دارای یک سیم ضامن می باشد که پنجه ها را در جای خود نگه می دارد حالی که یک اهرم پاشنه , دندانه را به پاشنه پوتین متصل می کند . این آسان ترین , سریع ترین و دقیق ترین سیستم اتصال است , اگرچه می تواند در مورد پوتین های خاص به کار رود . برای استفاده از دندانه ها همراه با گام های الزامی , پوتین ها به کفی های سفت و محکم و حداقل 3/8  شیار یا چاک در ناحیه پاشنه و پنجه ها نیاز دارد . دندانه های گام به گام معمولا با پوتین های سنگین وزن کوهنوردی  سازگار هستند ولی  با پوتین های سبک وزن کوهنوردی و پیاده روی اینگونه نیست .دندانه های ترکیبی به معنی ادغام دندانه های گام به گام و تسمه ای می باشد . آن ها از ویژگی اهرم پاشنه و تسمه ی پنجه ها برخوردارند و نیازمند پوتینی با کفی سفت و محکم به اضافه ی شیار یا چاک پاشنه برای نگه داشتن اهرم پاشنه , می باشد . اگرچه تسمه پنجه ها به شیار نیازی ندارد تا به صورت ایمن جای بگیرد . دندانه های ترکیبی به سادگی نصب و جدا می شوند و با اکثر پوتین های سبک وزن کوهنوردی یا ماونتینینگ بوت ( mountaineering boots ) و بعضی پوتین های مخصوص حمل بار یا ماونتینینگ بوت ( mountaineering boots ) , سازگار می باشد ولی معمولا برای پوتین های پیاده روی یا هایکینگ بوت ( hiking boots ) مناسب نیست .

 نکات مناسب در مورد پوتین های پیاده روی :

سایز خود را بدانید => بهترین کار این است که پاهایتان را روی دستگاه Brannock در REI اندازه کیری کنید . همچنین می توانید درازای پا را نیز اندازه گیر
ی کنید ( اینچ یا سانتی متر ) .


پوتین ها را در پایان روز امتحان کنید => به صورت طبیعی پاهای شما  در طول فعالیت های روزانه ورم می کند و  در این حالت در بزرگترن اندازه خود هستند . این به شما کمک می کند که از خریدن پوتین های خیلی کوچک خودداری کنید .


اگر از آرتروز رنج می برید , آن را ضمیمه کنید => زیرا در جفت و جور شدن با پوتین تاثیر می گذارد .


جوراب های مناسب بپوشید => جوراب های معمولی می توانند به ارزیایی سریع تر جای گیری و احساس پوشش پای تازه و نو کمک کنند . اگرچه , سعی کنید که از همخوانی ضخامت جوراب با چیزی که قصد دارید در ادامه بپوشید , مطمئن شوید .


با پوتین کمی وقت بگذرانید => کمی با این پوتین ها قدم بزنید , از پله ها و بالا و پایین بروید . یک سطح شیب دار پیدا کنید و روی آن قدم بزنید . اگر برآمدگی یا دست انداز های عجیب و یا درزی را تشخیص دادید , و یا قسمت جلویی پایتان را نیشگون گرفت , پوتین مناسب نیست .


وقتی آنلاین خرید می کنید , برند ها و مارک هایی که قبلا پوشیده اید را در نظر بگیرید => بیشتر شرکت های پوتین سازی با گذر تمایل دارند که از مدل های استوار پا استفاده کنند , و در عین حال گنجیدن پا در آن مشابه بقیه مدل ها باشد .


کفی های داخلی را در نظر بگیرید => کفی های داخلی در مدل هایی یافت می شوند که بتوانند راحتی و پشتیبانی را بهبود بخشند .

 

نظرات کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha