راهنماي خريد کفش پياده روي و کوهنوردی

راهنماي خريد کفش پياده روي و کوهنوردی

۱۳۹۴/۱۱/۲۰ ۱۶۲۱ بازدید نویسنده:دانا رشیدپور ۰ نظر


راهنمای خرید کفش پیاده روی و کوهنوردیمحبوبیت پیاده روی و فعالیت های خارج از خانه در سال های اخیر به صورت چشم گیری افزایش یافته و هنوز مردم در انتخاب پوشش مناسب پا به مشکل بر می خورند . بیشتر علاقه مندان به این ورزش , ترجیح می دهند که کفش های پیاده روی خود را وقتی به بیرون می روند بپوشند . برای این افراد مهم است که پوتین راحت , پشتیبان , محافظت کننده ی پا  باشد تا از صدمات احتمالی در امان باشد . کسانی که با پاهایشان به خوبی رفتار می کنند , جایزه ی تجربه ی پیاده روی طولانی تر و لذت بخش تر را دریافت می کنند و از زندگی سالم بیرون از خانه لذت می برند .
 
افرادی که نمی توانند به درستی خود را مجهز کنند , وقت بیشتری را صرف فکر کردن به پاهایشان می کنند به جای اینکه از عجایب طبیعت لذت ببرند . پوتین های پیاده روی از خرده فروشان , کفش فروشی یا سایت های خرید آنلاین ( مانند بانه پلاس )  قابل خریداری هستند . قبل از خرید یک جفت پوتین , خریداران باید بدانند که پوتین ها چگونه ساخته می شوند و چه پوتین پیاده روی در دسترس است . همچنین باید بدانند که چه مارک هایی در بازار هستند و چگونه آن ها را از بانه پلاس تهیه کنند .

طریقه ی ساخت و مواد پوتین پیاده روی و مواد آن :

پوتین های پیاده روی در تنوع وسیع استایل در دسترس هستند . درک برخی اصطلاحات مشترک پوتین ها به مصرف کنندگان کمک می کند که پوتین ها را با هم مقایسه کنند و تصمیم بگیرند که کدام یک برای آن ها بهترین است . خریداران باید بدانند که روکش روی پوتین چیست و امکان دارد از چه موادی ساخته شده باشد . همچنین باید اطلاعاتی در مورد اجزای زیرین و وزن پوتین داشته باشد .

روکش روی پوتین های پیاده روی :

این قسمت شامل اکثر پوتین های پیاده روی می باشد . به بخش بالای اجزای زیرین گفته می شود که مرکز توجه بیشتر خریداران است . که برای محافظت از بالا و کناره های پا در نظر گرفته شده است همانند پشت مچ پا و قسمت جلویی انگشتان . برای ساخت این روکش ها پوتین ها , لایه  تولید کنندگان و مواد را با بخیه زدنم به هم به دور یک قالب به هم می دوزند به طوری که شکل خود را به آسانی حفظ کند . برای اطمینان از سایز مناسب و محافظت از پا .

چرم روکش پوتین های پیاده روی :

این چرم سال های زیادی است که در پوتین های پیاده روی به کار می رود چون به خوبی شکل خود را حفظ می کند و دوام آن نیز فوق العاده است . سه نوع اصلی چرم ها وجود دارند که به شرح  زیر است :
رنگ کامل , رنگ واورونه و نوبوک


رنگ کامل بیشترین مصرف را در پوتین های مصرفی دارد و دلیل اصلی آن این است که سطح خارجی آن صاف است . چرم رنگ وارونه همان چرم رنگ کامل است ولی با این تفاوت که بخش زیرین  چرم رو به بیرون است یعنی پشت و رو شده است , و دارای سطحی زمخت و ناهموار است . نوبوک هم چرمی است که به منظور سرپوش گذاشتن روی حفره ها و کم کردن نفوذ پذیری آب , بروس کاری شده است . گاهی اوقات یک سری واکنش های شیمیایی به چرم نوبوک اضافه می شود تا مقاومت در برابر آب افزایش یابد .

پارچه روکش پوتین های پیاده روی :

انواع مختلف زیادی پارچه وجود دارند که در ساخت روکش بالای پوتین استفاده شوند . در بعضی موارد , ممکن است نایلون یا پلی استر استفاده شود . اخیرا سازندگان پوتین های پیاده روی , شروع به استفاده از ترکیب اختصاصی یا مجوز دار مواد برای خلق روکش روی پوتین هایشان کرده اند . واضح نیست که که این نوع مواد چه مزیتی نسبت به مواد معمولی دارد .

بخش های روکش روی پوتین های پیاده روی :

قسمت هایی از این روکش ها وجود دارد که خریداران باید در مورد آن بدانند . که شامل یقه پاشنه , کلاه پاشنه , زبانه و چرم لایه سر پنجه کفش می باشد . یقه پاشنه از مچ پا محافظت می کند و از وارد شدن زباله ها و سنگ به درون پوتین جلو گیری می کند . کلاه پاشنه نیز از پاشنه پا محافظت می کند و باعث کاهش تنش و شکستن می شود و همچنین پایداری پا را افزایش می دهد .
چرم لایه سر پنجه کفش , بخش جلویی پوتین است . از صدمه رسیدن به کناره ها , جلو و بالای انگشتان جلوگیری می کند و پوشش می دهد . هرچه وزن پوتین زیاد می شود , مراقبت چرم سر پنجه کفش با ضخیم تر شدن و استفاده از مواد با دوام تر , افزایش می یابد . زبانه قسمت شکل پذیر مواد در بالای روکش است که اجازه می دهد پوتین به راحتی پوشیده و از پا در آورده شود . این زبانه در زیر بند های پوتین وقتی بسته هستند به خوبی مخفی می شود . قطعه ی اتصال زبانه از مواد انعطاف پذیر برای وصل شدن زبانه به بقیه ی روکش پوتین تشکیل شده است . این باعث می شود که پوتین راحت پوشیده شود ولی باز هم از وارد شدن آب و سنگ دانه ها جلوگیری می کند .


لایه زیر پوتین های پیاده روی :

زیرسازی پوتین پیاده روی بسیار مهم است . عملکرد اولیه آن پشتیبانی و مراقبت از کف پا و جلو گیری از صدمه دیدن توسط اجسام سخت و تیز مانند سنگ و چوب است . دارای سه جزء اصلی است : کفی داخلی , کفی میانی و کفی خارجی . هرکدام وظیفه ی منحصر به فردی
دارد که باید هنگام خرید در نظر گرفته شود .

کفی داخلی پوتین های پیاده روی :

کفی های داخلی , قسمتی از پوتین هستند که پا روی آن می ایستد . زیرسازی را فراهم می کند و در مقابل نفوذ رطوبت به درون پوتین مقاومت می کنند . خیلی از کسانی که پیاده روی می کنند کفی های داخلی قابل تعویض با خصوصیات ضد میکروبی دارند تا پاهایشان خشک و راحت بماند .

کفی میانی پوتین های پیاده روی :

کفی های میانی بخشی از پوتین هستند که کفی داخلی روی آن استوار است . این مهم است چون از پا پشتیبانی و همچنین سفتی و پایداری نیز را فراهم میکند . از چیزی به اسم shank ( ساق ) استفاده می کند که معمولا ازفلز یا پلاستیک ساخته می شود تا پا را ساپورت کند .

کفی خارجی پوتین های پیاده روی :

کفی های خارجی جزئی از پوتین هستند که در واقع با زمین تماس دارد . این چیزی است که اکثر مردم به عنوان زیرسازی می شناسند . زیر کفی خارجی عاج دار است تا به سطح زمین چنگ بزند . انواع گوناگونی دارند . یک کفی خارجی با فرو رفتگی های عمیق بهترین راه برای خلاص شدن از گل و آت و آشغال و برف است . پوتین های پیاده رویعاج های کمتر در کفی , برای پیاده روی های سبک و ورزش هایی که کمی راحت تر باشند , مناسب هستند ولی با چنگ زدن کمتر به زمین استوار بودن روی سطح زمین کاهش می یابد .


اتصال پاشنه به روکش روی کفش :

در بیشتر موارد , پاشنه به وسیله دوخت یا چشب به روکش روی پوتین متصل می شود . اکثر پوتین های سنگین وزن از دوخت استفاده می کنند چون به پوتین سفتی می بخشد که محاقظت از پا را افزایش می دهد . همچنین جایگزینی پاشنه آسان تر است . بعضی از پوتین های با وزن کم از دوخت استفاده می کنند , اما اکثر پوتین های میان وزن و کم وزن از چسب برای اتصال پاشنه به روکش استفاده می کنند . چسب از دوخت ارزان تر است و در بسیاری موارد به خوبی جواب می دهد . انعطاف پذیری بیشتری دارد که در مسافرت های کوتاه راحت تر است .

خریداران باید قبل از خرید یک جفت پوتین در مورد زیرسازی پوتین اطلاعاتی داشته باشند . کفی داخلی راحتی و کنترل بر رطوبت را فراهم می کند . سفتی و پشتیبانی کردن بر عهده کفی میانی است در حالی که کفی خارجی برای چنگ زدن به انواع زمین که لغزشی نباشد , به کار می رود . پاشنه پوتین های پیاده روی توسط چسب و دوخت به رو کش آن وصل است . دوخت پایدار تر است و از پا بیشتر محافظ می کند . در حالی که چسپ در گردش های کوتاه راحت تر  است . بهترین ترکیب این قسمت ها به شدت به استفاده ای که قرار است از پوتین بشود , دارد .


وزن در پوتین های پیاده روی :

فاکتور کلیدی در انتخاب پوتین های پیاده روی فعالیتی که پوتین قرار است انجام دهد , می باشد . همچنین خریداران باید محیطی که پوتین در آن مورد استفاده قرار می گیرد را در نظر بگیرند و چه مقدار وزنی را حمل خواهند کرد . ترکیب این سه فاکتور به خریداران در تصمیم گیری و انتخاب پوتین های پیاده روی کمک خواهد کرد .


پوتین های پیاده روی سبک وزن :

پوتین های پیاده روی سبک ( کفش ) بهترین انتخاب برای پیاده روی زمین های هموار و آسان می باشند . خریدارانی که از پوتین برای پیاده روی سطوح ساخته شده و صاف مثل پارک یا محیط های شبیه آن , پوتین های سبک وزن برایشان عالی است . آنها سبک و راحت هستند . وقتی پشتیبانی زیادی از مچ پا الزامی باشد نباید از این پوتین ها استفاده کرد مثلا وقتی که کوله پشتی سنگین حمل می کنید یا زمین ناهموار و سخت باشد .

پوتین های پیاده روی میان وزن :

 این پوتین ها برای پباده روی در زمین های متوس و معمولی بسیار خوب است . برای مصرف کنندگان بهترین انتخاب است تا از آن ها برای استفاده معمولی روز است وکه نیازمند پشتیبانی بیشتر از مچ پا است که استفاده کنندگان باید حدود 15 پوند وزن را با خود حمل کنند . اکثر پوتین های میان وزن دارای روکش چرمی بسیار محکم , کفی خارجی با آج های عمیق و یقه پاشنه خالی هستند . آن ها به خوبی در مقابل سایش و آب مقاومت می کنند . بیشتر مردم دریافته اند  که این پوتین ها به سهولت برای هر نوع فعالیتی قابل استفاده است که آن ها را در میان پوتین های دیگر عالی جلوه می دهد .

پوتین های پیاده روی سنگین :

این پوتین ها توسط علاقه مندان جدی به دنیای بیرون و پیاده روی استفاده می شود . برای سفر ها و گردش های چند روزه ایده آل هستند . از پشتیبانی بسیار زیادی برخوردار هستند و عاج های عمیقی در کفی خارجی آن وجود دارد . حتی می توان در مکان های برفی از آن استفاده کرد . همچنین در سخت ترین و خشن ترین محیط ها نیز قابل استفاده هستند  چه خشک چه مرطوب . وزن آن ها زیاد است و اغلب نسبت به پوتین های سبک وزن میان وزن , قابلیت تنفس ندارند . اکثر مردم به پوتین های سنگین نیازی ندارند ولی آن هایی که نیاز دارند , بدون این پوتین ها نمی توانند به پیاده روی بروند . این پوتین ها برای ورزش کاران و کوهنوردان حرفه ای ساخته شده است . برای افراد تازه کار و سطح متوسط , پوتین های سبک وزن و میان وزن کافی است .


راهنمای آسان در مورد وزن پوتین های پیاده روی :


 

نوع مزایا معایب
پوتین های سبک وزن سبک وزن و راحت هستند                                       پشتیبانی کم از مچ پا , قابل استفاده فقط در سطوح صاف و هموار , امکان دارد مدل های ضد آب گران قیمت باشند
پوتین های میان وزن پشتیبانی مناسب از مچ پا , محافظت کلی خوب , همه کاره همانند سبک وزن ها راحت نیست , مثل سنگین وزن ها سفت و محکم نمی باشد
پوتین های سنگین وزن پشتیبانی بسیار خوب از مچ پا , محافظت بی نظیر , قابل استفاده در هر محیط و آب و هوایی به خوبی نمی توانند تنفس داشته باشند , سنگین و گران قیمت هستند


هنگام خرید پوتین های پیاده روی در نظر داشتن وزن مهم است . علاقه مندان به طبیعت و پیاده روی  قبل از خرید پوتین باید به این نکته که قرار است چه استفاده ای از آن بکنند , توجه داشته باشند . پوتین های سبک وزن و میان وزن برای بیشتر مردم عالی است و می توان آن ها را در قیمت های مقرون به صرفه , تهیه نمود . کسانی که نیازمند محافظت کامل و پشتیبانی از مچ پا هستند باید کمی بیشتر هزینه کنند و پوتین های سنگین را تهیه کنند .


برند ها یا مارک های پوتین پیاده روی :

در بازار مارک های مختلف زیادی از پوتین های پیاده روی در دسترس می باشند . محبوب ترن برند ها از اروپا و آمریکای شمالی می آیند . اگر چه در سال های اخیر مارک های ژاپنی و کره ای محبوبیت زیادی را کسب کرده اند . این سطح از رقابت سنگین و حساس در بازار پوتین برای خریداران گزینه های انتخاب بی شماری بر جای می گذارد .
محبوب ترین مارک های پوتین عبارت اند از :
 Asolo , Carhartt , Ecco , Keen ,Merrell , New Balance , Patagonia
نتیجه گیری :


بک جفت پوتین بسیار خوب , اساس خلق بیشتر مجراجویی های بیرون از خانه است . خریداران باید بدانند که چگونه یک جفت پوتین پیاده روی را بر مبنای طریقه ی ساخت , مواد اولیه پوتین و وزن آن انتخاب کنند . روکش روی پوتین از بخش بالایی , کناره ها , جلو و عقب پا در مقابل عوامل خارجی محافظت می کند . که شامل یقه پاشنه , کلاه پاشنه , زبانه و چرم لایه سرپنجه می باشد . روکش پوتین ها معمولا از چرم ,  پارچه  یا  چرم و پارچه  با هم می باشد . زیرسازی پوتین دارای سه بخش است . که شامل کفی داخلی , کفی میانی و کفی خارجی است . کفی داخلی باعث راحتی پوتین می شود و رطوبت را کنترل می کند . کفی میانی پشتیبانی و پایداری را فرهم می کند . در حالی که کشش و محافظت بر عهده ی کفی میانی است .

همچنین خریداران باید هنگام خرید پوتین , وزن آن را در نظر بگیرند . معمولا پوتین های سبک وزن و میان وزن برای اکثر افراد جوابگو است . پوتین های سنگین وزن به ندرت مورد نیاز است , ولی وقتی حرکت کردن سخت می شود , محافظتی کامل ارائه می دهد . تعداد بسیار زیادی از مارک های پوتین وجود دارند که می توان از میان آن ها انتخاب کرد . مصرف کنندگان باید قبل از خرید پوتین اطمینان حاصل کنند که چگونه از آن استفاده خواهند کرد و مطمئن شوند که پوتینی که انتخاب می کنند می تواند جوابگوی نیازشان باشد . خریداران باید تمام سعیشان را بکنند تا مطمئن شوند که بهترین پوتینی که با نیازشان همخوانی دارد را انتخاب خواهند کرد . خرید پوتین های پیاده روی نا درست می تواند یک اشتباه گران قیمت و دردناک باشد . خوشبختانه چند دقیقه طول می کشد تا فهمید که چه نوع پوتینی برای یک شخص بهترین است .

نظرات کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha